chesible میزبان اصفهان برنامه برگزاری

chesible: میزبان اصفهان برنامه برگزاری برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی حدادعادل برگزاری نشست نگاهی به شهر خلاق

گت بلاگز وب‌گردی کالبد شکافی فاجعه معدن یورت ، آن روی سکه یک فاجعه

حادثه اخیر بعد از آن اتفاق افتاد که تعدادی از کارگران قصد داشتند، یکی از موتورهای دیزل از کار افتاده معدن را از طریق روش باتری به باتری روشن کنند.

کالبد شکافی فاجعه معدن یورت ، آن روی سکه یک فاجعه

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در حین انجام این کار، گاز متان به علت نبود تهویه مناسب در فضای معدن متصاعد شده است بود . این خطر هر لحظه کارگران را ترساندن می کرد که در صورت ایجاد جرقه، انفجاری مهیب رقم بخورد؛ اتفاقی که ناگهان رخ داد و باعث ریزش دیواره های معدن روی سر ده ها کارگر شد. در ایران، معادن زغال سنگ بسیاری وجود دارد که اتفاق های مشابه در بعضی از آنها رخ داده هست. فوت 12 نفر در انفجار معدن باب نیزوی کرمان و کشته شدن هشت نفر در معدن طبس، نمونه هایی است که پیش از این رخ داده و اکنون انفجار معدن یورت در کنار آنها قرار گرفته هست؛ اتفاق هایی که لزوم بررسی همه جانبه شرایط این معادن از نظر تجهیزات، رعایت پرسشها ایمنی و آموزش نیروی انسانی را یادآور می شود.

عبارات مهم : ایمنی
سرمایه گذاری در معادن کم کردن یافته است

دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس، عمده مسئله معادن زغال سنگ کشور را بی توجهی به شرایط آنها دانست گفت: سال گذشته کمترین توجه در حوزه اشتغال به معادن شد که کم کردن سرمایه گذاری در این بخش را در پی داشت. خود این عنوان باعث شد تا مدیران مقتدر از این عرصه دور شوند و در نتیجه تصمیم گیری مورد نیاز در این زمینه رخ ندهد. سید جواد حسینی کیا، پرسشها معادن را در سه حوزه تجهیزات، پرسشها ایمنی کار و مدیریت خلاصه کرد و افزود: ظرفیت های خوبی از نظر معادن در کشور ما وجود دارد و شرکت های خوبی در حال فعالیت هستند. شرایط معادن ما هم مطلوب هست، منتهی باید از یک سو به پرسشها ایمنی کار و هشدارهای مورد نیاز در این خصوص و از سوی دیگر، عنوان تجهیزات توجه خاص داشت. همچنین بحث مدیریت در این حوزه مهم هست. اگر مدیریت نیرومند وجود داشته باشد، می توان از حوادث مشابه جلوگیری کرد. حسینی کیا به لزوم ورود کمیسیون صنایع و معادن به شرایط معدن ها اشاره کرد و گفت: این کمیسیون باید با برنامه ای جامع وارد عمل شود و به مباحث مهمی چون تجهیزات و سوء مدیریت ها بپردازد.

نایب مدیر منزل معدن با بیان این که بهره برداری از معادن باید تابع چارچوب ها و مقررات خود باشد، گفت: باید با توجه به شرایطی که هر معدن دارد، یک طرح خاص جهت استفاده از آن داشت. براساس این طرح است که ماشین آلات، تجهیزات و نیروی انسانی در نظر گرفته می شود. معادن زغال سنگ معمولا گاز تولید می کنند، به این معنی که هنگامی که معدنچیان به ماده معدنی می رسند، گاز متصاعد می شود. در این شرایط، معدن باید جهت جلوگیری از وقوع خطر، به تجهیزات هشدار دهنده و تخلیه گاز مجهز باشد.

محمدرضا بهرامن، مقابله با خطرات ناشی از کار در معادن زغال سنگ را در دو بخش نیروی انسانی و تجهیزات بررسی کرد و افزود: در خصوص خطراتی که در این معادن وجود دارد، باید به دو عنوان نیروی انسانی و تجهیزات توجه داشت. در بخش نیروی انسانی، نیازمند آموزش بموقع و به روز هستیم. این که معدنچیان با خطراتی که کار در معدن تهدیدشان می کند، آشنا شوند و روش های نوین کار را بیاموزند. دومین مساله مهم هم تجهیزات هست؛ دستگاه های هشدار دهنده وجود گاز و دستگاه های تخلیه گاز و … که باید به روز باشد.

لزوم به روز کردن تجهیزات

نایب مدیر منزل معدن بر به روزرسانی معادن زغال سنگ در سراسر کشور تاکید کرد و گفت: شرایط معادن زغال سنگ ما به گونه ای است که نیازمند بازسازی کلی در آنها هستیم. ورود تجهیزات و ماشین آلات نوین و بازسازی تجهیزات باید مورد توجه قرار گیرد. البته در دو سال گذشته از سوی دولت به بسیاری از معادن زغال سنگ کشور تجهیزات تعلق گرفت. حتی چهار دستگاه تازه به معدن یورت داده شد. در این مسیر، بحث هزینه بر بودن تجهیزات معنا ندارد، آیا که هر فعالیتی که بتواند بهره وری را اوج ببرد و احتمال خطر را به صفر برساند، باید انجام شود.

به گفته بهرامن، شرکت نظام مهندسی کل کشور نماینده دائمی دارد که به شکل لحظه ای معادن کل کشور را مورد سرکشی قرار می دهد و گزارش های مورد نیاز را در اختیار مراجع مربوطه و معدنکاران می گذارد. او راجع به اهمیت بیمه کارگران معدن گفت: کارفرمایان موظف هستند، همه افرادی را که در معادن کار می کنند، بیمه کنند. کار در معدن، جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود و در دنیا ارزش خاص جهت آن قائل هستند.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایمنی | دستگاه | مدیریت | تجهیزات | کمیسیون صنایع و معادن | فاجعه معدن | معدن زغال سنگ | معدنچی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog