chesible میزبان اصفهان برنامه برگزاری

chesible: میزبان اصفهان برنامه برگزاری برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی حدادعادل برگزاری نشست نگاهی به شهر خلاق

گت بلاگز اقتصادی محرومیت اقشار کم در آمد از تسهیلات،وارد سومین ماه می شود ، اجتناب بانک ها از پرداخت وام‌های خُرد

با ورود به سومین ماه سال 96،بسیاری از بانک‌ها از پرداخت وام‌های خُرد به متقاضیان اجتناب می کنند، معضلی که به اعتقاد بعضی از کارشناسان، برطرف آن، مستلزم ورود

محرومیت اقشار کم در آمد از تسهیلات،وارد سومین ماه می شود ، اجتناب بانک ها از پرداخت وام‌های خُرد

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، معمولاً بانک ها در ماه های منتهی به آخر سال (بهمن و اسفند ماه) محدودیت هایی را در پرداخت تسهیلات اِعمال می کنند که البته با عنایت به ملاحظاتی که در این خصوص وجود دارد، امر مذکور چندان غیر منطقی به نظر نمی رسد.
اما مسئله از جایی شروع می شود که با وارد شدن به سومین ماه از سال 96، همچنان بعضی از بانک ها از ارائه تسهیلات خُرد به متقاضیان امتناع می کنند.

عبارات مهم : دریافت

مهدی شاهوردی، یکی از متقاضیان دریافت وام در گفت و گو با خبرنگاربورس،بانک و بیمه، با اشاره به مراجعات مکرر به یکی از شعب بانکی مستقر در غرب استان تهران، اظهار داشت: بنده درخواست خود را جهت دریافت وام از بهمن ماه سال گذشته ارائه نموده ام که در آن مقطع با توجیه بسته شدن حساب ها و ورود به ماه های نهایی سال، با این درخواست موافقت نشد.
وی افزود: بعد از سپری شدن تعطیلات عید نیز مراجعات بنده به بانک مذکور از سرگرفته شد، ولی با وجود درخواست های مکرر همچنان از پرداخت تسهیلات به بنده (از سوی شعبه بانکی) اجتناب می شود.
شاهوردی عنوان کرد: متأسفانه بسیاری از بانک ها به انحای متفاوت جهت پرداخت وام، مانع تراشی می کنند و زمانی که با اصرار متقاضی مواجه می شوند با تصویر العمل هایی تند، تصویر العمل نشان می دهند.
وی افزود: یقیناً بسیاری از مراجعه کنندگان دریافت تسهیلات خُرد، با محدودیت های اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند در غیر این صورت شکی نیست که جهت دریافت وامی چند میلیون تومانی، خود را اسیر پیچ و خم های پیچیده دریافت تسهیلات نخواهند کرد.
این شهروند ساکن شهرستان شهریار عنوان کرد: بعضی بانک ها جهت پرداخت تسهیلات، این چنین عنوان می کنند که جهت دریافت وام 10 میلیون تومانی، باید 12 تا 14 میلیون تومان سپرده در بانک داشته باشیم و این در شرایطی است که به تبع فردی که قادر به تأمین چنین مبلغی باشد، نیازی به مراجعه مکرر به شعب بانکی و چانه زدن جهت دریافت تسهیلات خرد نخواهد داشت.
وقتی پرداخت وام مستلزم صدور مجوز از سوی هیأت مدیره می شود
سعید منفرد، یکی از متقاضیان دریافت تسهیلات در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه، با اشاره به لزوم کمک هر چه زیاد بانک ها جهت پرداخت تسهیلات به نیازمندانه گفت: متأسفانه بعضی از مسئولان اعتباراتی بانک ها به نحوی با متقاضیان برخورد می کنند که گویی قرار است مبلغی بلاعوض را به مراجه کنندگان و متقاضیات دریافت تسهیلات پرداخت کنند.
وی افزود: در شرایطی که بانک ها در ازای پرداخت تسهیلات، سودهای 18 درصدی و بعضاً بالاتر از این میزان دریافت می کنند، مشخص نیست علت دوری از پرداخت وام به متقاضیان چیست.
منفرد عنوان کرد: نباید به نحوی عمل شود که این ذهنیت در افکار عمومی شکل گیرد که هر بانکی به صورت سلیقه ای و جزیره ای اقدام می کند و در شرایطی که کلیه بانک ها زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند، بعضی برخوردهای سلیقه ای هیچ توجیهی ندارد.
این متقاضی دریافت تسهیلات عنوان کرد: ای کاش ذره ای از امتیازات تعریف شده است جهت کارمندان بانک همچون پرداخت و ارائه تسهیلات ، جهت مردم نیز در نظر گرفته می شد و قطعاً در صورت اتخاذ چنین رویکردی بسیاری از پرسشها و معضلات اقتصادی عموم مردم برطرف می شد.
وی افزود: بعد از مراجعات مکرر به دو شعبه بانکی مستقر در تهران، موفق به جلب رضایت مسئول اعتباراتی بانک جهت پرداخت تسهیلات شدم ولی در نهایت این موافقت کوتاه مدت نیز به علت مسن بودن ضامن بنده، ملغی شد.
منفرد عنوان کرد: متأسفانه مسئول اعتباراتی شعبه، پیش از پرداخت تسهیلات از فوت احتمالی ضامن بنده هراس داشت و دلواپس بازگشت و عودت وام بود و این عنوان را نیز با صراحت عنوان نمود که چنین رویکرد و برخوردی در شأن متقاضیان دریافت تسهیلات و بانک های این چنینی نیست.
لزوم برخورد بانک مرکزی با بانک هایی که از پرداخت تسهیلات اجتناب می کنند، احساس می شود
فرشید ملکی، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه، با اشاره به برخوردهای سلیقه ای بعضی از بانک ها در پرداخت تسهیلات گفت: متأسفانه بسیاری از شعب بانکی جهت پرداخت تسهیلات، چنان ساز وکار و موانعی را پیش روی متقاضیان می گذارند که فرد، عطای دریافت وام را به لقایش می بخشد.
وی افزود: بدون تردید، در ماه های نهایی سال، پرداخت تسهیلات با ملاحظات خاص به خود همراه هست، ولی در شرایطی که پیش از دو ماه از شروع سال می گذرد استمرار این رویکرد به هیچ عنوان توجیح ندارد.
ملکی عنوان کرد: بعضی بانک ها این چنین عنوان می کنند که اعتبار مورد نیاز را جهت پرداخت وام ندارند، ولی مشاهده می شود همان بانک جهت بعضی نورچشمی ها، هیچ مانعی در ارائه وام ندارد و به سهولت تسهیلات مورد نظر متقاضی را پرداخت می کنند.
محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: به هر حال دوری از پرداخت و ارائه تسهیلات به افراد بدحساب، بیراه نیست، ولی در شرایطی که سابقه بعضی از متقضایان در عودت تسهیلات و پرداخت اقساط درخشان هست، امتناع از پرداخت وام، آن هم در مبالغ محدود و زیر 10 میلیون تومان معقولانه به نظر نمی رسد.
وی در خاتمه یادآو رشد: امید آن می رود بانک مرکزی، با ورود قاطعانه با چنین بانک هایی، برخوردهای جدی مورد نیاز را مد نظر قرار دهد که قطعاً در صورت پیگیری و بررسی دقیق نهاد مذکور به عنوان متولی مهم نظارت بر فعالیت و عملکرد بانک ها، شاهد تکرار چنین مواردی نخواهیم بود و حداقل اینکه ضریب ظهور و بروز چنین برخوردهای گزینشی و غیر منطقی با کم کردن هر چه بیشتری همراه خواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: دریافت | اقتصادی | تسهیلات | اقتصادی | پرداخت وام | تسهیلات | اقشار کم درآمد |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog